Jak przygotować swoje dziecko do żłobka?

Niezależnie od tego, jak dobra będzie opieka w żłobku, pierwsze dni niestety nie będą dla malucha łatwe. Pójście do żłobka to ogromna zmiana w życiu dziecka i rodzica. Dostosowanie się do niej może mu zająć kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Od teraz będą się nim zajmować w ciągu dnia nowe osoby, których jeszcze nie zna, które są mu obce. No i świat przestanie się kręcić tylko wokół niego – w żłobku jest przecież wiele dzieci. Musisz sobie uświadomić, że Twój maluch nie będzie jedynym podopiecznym.

Rozstanie i akceptację nowej sytuacji możesz dziecku ułatwić.

  • Spróbuj w domu pobawić się z dzieckiem w rozstania i powroty. W zabawę koniecznie włącz innych członków rodziny, którzy będą zostawać z dzieckiem, kiedy ty w różnych odstępach czasu będziesz wychodzić, na przykład do innego pokoju i powracać. Wcześniej wprowadź dziecko w tę zabawę, opowiadając mu, co się za chwilę wydarzy. A kiedy będziesz wracać z rozłąki z dzieckiem, zawsze pochwal je za to, że tak grzecznie na ciebie czekało.
  • W opowieściach o żłobku nie ma konieczności zbytniego koloryzowania. Nie przedstawiaj więc żłobka jako wiecznej krainy szczęśliwości, gdzie zadowolone dzieci beztrosko się bawią. Po prostu staraj się trzymać rzeczywistości. Powiedz dziecku, że będą tam nowi koledzy, panie, które się nim zaopiekują i dużo zabawek, którymi będzie mogło się bawić. Powiedz, że będzie musiało poczekać tam grzecznie na ciebie, podobnie jak w zabawie rozstania i powroty. Istotne jest, aby uprzedzać dziecko, czego może się spodziewać.
  • Przy rozstaniu z malcem nie mów mu „zaraz wracam”, jeśli masz zamiar wrócić po dwóch czy pięciu godzinach. Nieprawdziwe komunikaty wzbudzają w dziecku niepokój.
  • Nie wymykaj się też, kiedy wydaje ci się, że maluch tego nie zauważy. Zauważy, i to szybciej niż ci się zdaje, dlatego zawsze żegnaj się z dzieckiem, kiedy gdzieś wychodzisz, bo maluch i tak się zorientuje, że zniknęłaś z jego pola widzenia i tym większa będzie jego rozpacz. Następnego dnia rozstanie będzie dla was obojga jeszcze trudniejsze. Przed wyjściem powiedz dziecku, kiedy wrócisz (przed obiadem, po spacerze, po podwieczorku). Przytul dziecko czule, ale nie przedłużaj pożegnania. Bądź stanowcza. Jeśli sprawia ci to duże problemy, to może tata dziecka będzie w tym lepszy? Pamiętaj, że konsekwencja rodziców ułatwia dziecku życie.
  • Okaż dziecku swój spokój i pewność siebie oraz stopniowo, jeśli to możliwe, wydłużać czas pobytu w żłobku. Dla dziecka to duża zmiana i będzie potrzebowało czasu aby zaakceptować nową dla niego sytuację. Okaż mu pomoc i swoje wsparcie jeszcze przed przyjściem do żłobka, a szybko przekonasz się, że nie jest to aż takie trudne. Możesz również, jeśli to możliwe, dostosować plan dnia do tego jaki czeka go w żłobku.

 

Pamiętaj im więcej zrobisz tym łatwiej będzie Twojemu dziecku i Tobie odnaleźć się w nowej sytuacji.


opublikowano: 2015-05-27